Zadzwoń 575 282 998

Wyjazd kamperem do Chorwacji. Przeczytaj, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Chorwacja jest popularnym wakacyjnym kierunkiem. Ludzie przybywają tam samolotami, samochodami i kamperami. Ten malowniczy kraj z pięknymi widokami, upalną pogodą oraz fantastyczną kuchnią przyciąga turystów. Jednak wyjazd kamperem do Chorwacji wymaga większego przygotowania w porównaniu do lotu samolotem, czy jazdy samochodem, dlatego w tym tekście zebraliśmy kilka podstawowych informacji, żeby pomóc Ci w udanym urlopie. 

Wyjazd kamperem wypożyczonym, czy własnym? Od tego trzeba zacząć

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem kamperem do Chorwacji, najważniejszą informacją jest to, czy jedziesz tam kamperem wypożyczonym, czy swoim własnym? W pierwszym przypadku trzeba uwzględnić ceny za wynajem takiego pojazdu. Wszystko zależy od wypożyczalni, jednak poza sezonem ceny oscylują w okolicy 400 zł za dobę, natomiast w szczycie wakacji trzeba wydać w okolicy 700 zł za dobę. Tak duża różnica w cenie sprawia, że trasa do miejsca Twojej podróży powinna być możliwie najszybsza, ponieważ każdy dzień wiąże się z określonymi wydatkami. Gdy masz do dyspozycji swój kamper możesz działać nieco swobodniej.

Ile wynoszą opłaty za autostrady?

Większość osób, która decyduje się na wyjazd kamperem do Chorwacji przynajmniej część dystansu pokonuje autostradami. Jeśli założymy, że wyruszasz z Warszawy to do przykładowego punktu w Chorwacji, jakim jest miasto Rijeka, masz 1181 km. W tym czasie przejedziesz Czechy, Austrię i Słowenię. Gdy zdecydujesz się na przejazd autostradami, musisz liczyć się z następującymi kosztami:

  • Czechy za 10 dniową winietę papierową zapłacisz 12,50 EUR
  • Austria za 10 dniową winietę elektroniczną zapłacisz 9,40 EUR
  • Słowenia za 7 dniową winietę papierową zapłacisz 15,00 EUR

Wszystkie wymienione powyżej opłaty dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Noclegi mają bardzo zróżnicowane ceny. Najdroższe parcele to nawet 70 EUR za dobę

Szukając campingu w Chorwacji, dobrze jest zapoznać się z przynajmniej kilkoma lokalizacjami w danej okolicy, które nas interesują. Przykładowo nieopodal miejscowości Rijeka znajdziesz kempingi, gdzie cena za dobę waha się od 13 EUR do 70 EUR. To bardzo duża różnica, dlatego warto podczas szukania noclegu zachować czujność. W przeciwnym razie możesz narazić się na spore wydatki.

Wyjazd kamperem do Chorwacji – rozpocznij planowanie podróży 9 miesięcy wcześniej

Najlepsze wakacje są dobrze przygotowane. Dlatego jeśli chcesz mieć wszystko zaplanowane na ostatni guzik warto zacząć myśleć o wyjeździe kamperem do Chorwacji dziewięć miesięcy wcześniej. Dlaczego tak duże wyprzedzenie jest potrzebne? Jeśli zaczniesz szukać noclegów, firm, które zajmują się wynajmem kamperów już w październiku, masz całe dziewięć miesięcy do szczytu sezonu, który przypada w lipcu. W tym czasie z powodzeniem i bez stresu zarezerwujesz miejsca na campingach, wybierzesz dogodny termin wynajmu pojazdu oraz przygotujesz sobie całą trasę. Uwzględnisz w niej jazdę bezpośrednio do celu, a może zboczenie z głównego szlaku, żeby zobaczyć inne miejsca. Wtedy też dowiesz się, jaki budżet jest na to potrzebny.

Pamiętaj o zapoznaniu się z przepisami innych krajów

Na koniec rzecz bardzo ważna, o której trzeba pamiętać. Wyjazd kamperem do Chorwacji to także znajomość przepisów ruchu drogowego w innych krajach. Mogą występować drobne różnice, które odczujesz w portfelu w momencie wystawienia mandatu. Przykładowo mało osób wie, że kamper z punktu widzenia polskich przepisów jest pojazdem specjalnym i może poruszać się z prędkością 80 km/h po autostradzie na terenie Polski. Karawaning wielu osobom kojarzy się z pewnego rodzaju wolnością i szansą na nocleg w dowolnym miejscu. Okazuje się, że to jest tylko wyobrażenie, ponieważ wiele państw w Europie zakazuje nocowania i kamperowania, czyli rozkładania stolików i innego sprzętu na parkingach poza terenem campingu. Za to grożą mandaty, dlatego warto być dobrze do takiego wyjazdu przygotowanym pod względem znajomości przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *