Zadzwoń 575 282 998

Pierwsza podróż kamperem – co trzeba wiedzieć

Podróżowanie kamperem to cudowna niezależność, możliwość podejmowania spontanicznych decyzji odnośnie kierunku, czy miejsca pobytu. Z drugiej strony, jest to również ogromna odpowiedzialność, ponieważ to my jesteśmy organizatorem wyjazdu. Po naszej stronie będzie jego właściwe przygotowanie, a w trakcie podróży będziemy polegać wyłącznie na sobie.

Będąc nowicjuszami postawmy na trasy sprawdzone przez innych i  niezbyt odległe.

Podróż po Polsce, czy do miejsc położonych tuż za naszymi granicami pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia. Na „swoim” terenie błędy, które popełnimy podczas pierwszego wyjazdu kamperem nie będą tak bolesne, jak na nieznanym terytorium.

W Polsce kultura podróżowania kamperami rozwija się, powstaje coraz więcej atrakcyjnych kempingów, a stare są modernizowane. W pozostałej części Europy znajdziemy jednak szerszą ofertę miejsc dla kamperów.

„Zdobywajmy” kamperem odległe, ciekawe, nieznane terytoria, a wtedy nabędziemy doświadczenia w poruszaniu i użytkowaniu tym pojazdem. Polska to niezwykle piękny, ciekawy i urozmaicony geograficznie kraj do zwiedzania! Planując trasy bliskie, polecane, opisane i sprawdzone przez innych  będziemy mogli przekonać się również, czy jest to rodzaj podróżowania, który Nam odpowiada. Zdecydujemy, czy lubimy kempingi , kamper-parki, czy wybierzemy spanie na dziko.

Planując jednak podróż zagraniczną warto zapoznać się z informacjami:

 • obowiązująca waluta ,
 • posiadanie wizy,
 • obowiązek zarejestrowania się,
 • zalety posiadanie gotówki, czy korzystania z bankomatu,
 • przepisy drogowe danego państwa,
 • dostępność campingów na trasie podróży,
 • konsekwencje noclegu w miejscu niedozwolonym,
 • ubezpieczenie ,
 • dostępność do usług medycznych,
 • zakupienie lokalnej karty sim ,
 • znajomość podstawowych zwrotów w lokalnym języku.

Koniecznie powinniśmy wejść na stronę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także na stronę MSZ  kraju, do którego się wybieramy, by sprawdzić, jakie są aktualne obostrzenia.

Miejsca pobytowe czy noclegowe

Kempingi/Kamper-parki/ Mariny

Warto wcześniej sprawdzić dostępność i warunki kempingów, czy kamper-parków, ich położenie,  wielkość, dostępność parceli, ofertę atrakcji. Istotny jest również minimalny okres pobytu i oczywiście ceny. Zwróćmy również uwagę na obowiązujące godziny, w których dozwolony jest ruch kołowy na terenie kempingu, żeby mieć możliwość wjazdu po przybyciu na miejsce.

Korzystajmy z wyszukiwarek takich miejsc, czytajmy opinie innych użytkowników, nie bójmy się zadzwonić i dopytać obsługę tych miejsc o ważne informacje, jeśli nie znaleźliśmy wszystkich wiadomość na stronie internetowej.

Nocowanie na dziko

Tutaj musimy pamiętać, że możemy mieć problem z zapewnieniem sobie możliwości dostępu do prądu, a co za tym idzie np. uruchomienia klimatyzacji w kamperze, zatankowania świeżej wody, opróżnienia zbiornika z szarą wodą, czy opróżnienia toalety chemicznej.

Mając świadomość, iż w wielu miejscach rozbicie namiotu czy zaparkowanie kampera poza wyznaczonymi punktami jest niezgodne z prawem unikniemy przykrych konsekwencji w postaci  wysokiej grzywny, poprzedzonej niespodziewaną wizytą policji  w środku nocy. Koniecznie sprawdźmy wcześniej, czy w danym miejscu wolno się zatrzymywać. Gwarantem wiarygodnej informacji będzie lokalna policja.

Przydrożne zatoczki/ Parkingi przy plaży/ Parkingi przy centrach handlowych/ Autostradowe parkingi dla ciężarówek tzw. truck-stopy/ Darmowe miejsca postojowe dla pojazdów kempingowych 

Szukajmy miejsc w okolicach jezior, rzek, czy gór, gdzie znajdziemy bezpieczne zatoczki, w których możemy zatrzymać się na nocleg. Parkingi przy plażach to oferta darmowego nocowania, upewnijmy się jednak, czy nie ma zakazów parkowania dla pojazdów kempingowych, szczególnie w miejscach obleganych przez turystów.

W przypadku parkingów przy centrach handlowych warto porozmawiać z obsługą o możliwość zatrzymania się na noc. Natomiast truck-stopy usytuowane przy autostradach oferują punkty serwisowe, gdzie istnieje możliwość spuszczenia wody szarej i pobrania świeżej. Znajdziemy tam również stację benzynową, udogodnienia dla dużych pojazdów, pełny węzeł sanitarny, sklep spożywczy, restaurację a nawet serwis samochodowy. Uszanujmy tutaj możliwość swobodnego poruszania się pojazdu ciężarowego.

Darmowe miejsca postojowe dla pojazdów kempingowych (z angielskiego – wildspoty) mają swoje niepisane regulaminy i nakładają na turystów pewne obowiązki, z którymi należy się wcześniej zapoznać  i dostosować, by uniknąć niepotrzebnych i  przykrych konsekwencji.

Polecamy również zastosowanie się do poniższych wskazówek:

 • chowaj jedzenie na noc sprzed kampera,
 • chowaj rzeczy przed deszczem,
 • zgaś na noc zewnętrzne oświetlenie kampera,
 • nigdy nie zostawiaj wartościowych przedmiotów na widoku,
 • zawsze zamykaj pojazd opuszczając go lub idąc spać,
 • porozmawiaj z innymi użytkownikami parkingu, czy znają to miejsce i czy uważają, że jest w nim bezpiecznie.

Gdziekolwiek zaplanujemy swoją podróż skrupulatnie przygotujmy się do niej. Warto sporządzić sobie listę rzeczy do zabrania, zaplanujmy trasę, skorzystajmy  z dobrych poradników i doświadczeń innych osób. Wyszukajmy informacji w internecie, poszukajmy grup tematycznych,  profili w mediach społecznościowych, nie obawiajmy się dzwonić!

Im lepiej się przygotujemy do podróży kamperem, tym przyjemniejszy będzie nasz wyjazd. 

Planując pierwszy wyjazd warto skorzystać z usług wypożyczalni posiadających szeroką ofertę tych pojazdów. Wybierajmy zaufaną  firmę, zapoznajmy się ze wszystkimi informacjami zawartymi na stornie internetowej, przeczytajmy uważnie opisy pojazdów i zasady wynajmu. Duże znaczenia ma również wyposażenie kampera. 

Jeśli mamy wątpliwości skontaktujmy się telefonicznie i wyjaśnijmy wszystko, co nas nurtuje.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *